Na terenie całego Śląska oraz Małopolski udzielamy kompleksowej pomocy prawnej osobom poszkodowanym przez kopalnie. Profesjonalnego wsparcia udzielamy przy pierwszym kontakcie z kopalnią oraz w procesie sądowym.

Pomimo nadchodzących przemian energetycznych Śląsk i Małopolska nadal pozostają obszarami najbardziej narażonymi na występowanie szkód górniczych. Dla osób mieszkających w pobliżu kopalni nie są obce wstrząsy, okresowe zalewania, czy też odkształcenia terenu. 

Mieszkańcy terenów górniczych, pomimo braku możliwości wyrażenia sprzeciwu co do rozpoczynającej się lub trwającej eksploatacji, nie pozostają bezbronni wobec pojawiających się zniszczeń. Każdej osobie dotkniętej szkodami przysługuje prawo żądania od kopalni zapłaty należnego odszkodowania. 

Do najczęściej spotykanych szkód górniczych jakie występują w nieruchomościach zalicza się: spękania kostki brukowej, wykrzywione elementy ogrodzenia, odkształcenia terenu, spękania elewacji, odpadający tynk, uszkodzenia rynien, rur, stolarki okien i drzwi, spękania kafelek oraz ścian wewnętrznych. Eksploatacja górnicza prowadzić może również do zawilgocenia ścian, a także piwnic. Najpoważniejszym jednak skutkiem pracy kopalni jest wychył bryły budynku od pionu. Za każdą z wymienionych szkód odpowiedzialność może ponosić kopalnia.

Osoby dotknięte szkodami górniczymi mogą również domagać się odszkodowania za utratę wartości swojej nieruchomości. Występowanie szkód, położenie na terenie górniczym, czy zagrożenie wstrząsami powodują, że taka nieruchomość przedstawia niższą wartość od nieruchomości, która jest oddalona kopalni. Te oraz inne okoliczności wywołane eksploatacją górniczą, powodują, iż nieruchomość przedstawia na rynku niższą wartość, za co również odpowiedzialność ponosi zakład górniczy.

Kancelaria Gaweł Adwokaci w ramach projektu o nazwie Centrum Pomocy w Szkodach Górniczych oferuje kompleksową pomoc prawną w sporach z kopalnią w sprawach o szkody górnicze. 

Zabezpieczenia przed wpływem eksploatacji górniczej

Wzniesienie nowego budynku na Śląsku i w Małopolsce wymaga często wystąpienia o informację geologiczno-górniczą, z której wynikać może konieczność zabezpieczania inwestycji przed ewentualnym wpływem ruchu kopalni. Stwierdzenie zagrożenia tworzy potrzebę poniesienia wielu dodatkowych kosztów, takich jak dostosowanie projektu budowlanego, zatrudnienie inspektora nadzoru, aż w końcu koszty zakupu i wykonania elementów konstrukcyjnych stanowiących zabezpieczenie. Także w tych wypadkach kopalnia jest zobowiązana do zwrotu inwestorowi wszelkich dodatkowych kosztów, które zostały poniesione na zabezpieczenie nieruchomości. 

Szkody górnicze w uprawach rolnych

Ruch kopalni powodować może także szkody w uprawach oraz zbiorach, często również wyklucza tereny rolne z dalszej gospodarki. Degradacja gleby, odkształcenia terenu, podtopienia czy susze, są to jedynie przykładowe skutki jakie wynikać mogą z eksploatacji górniczej dla terenów rolniczych. Podobnie, jak w wyżej opisanych sytuacjach odpowiedzialność majątkową za skutki swojej działalności ponosić może kopalnia. 

Pozostajemy do dyspozycji.