Rower staje się coraz popularniejszym środkiem codziennego transportu, a kolarstwo zyskuje na popularności zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalnych sportowców. Niestety, nawet podczas najbardziej ostrożnej jazdy na rowerze nie można całkowicie wykluczyć ryzyka wypadku.

Przyczyny wypadków rowerowych mogą być różne: nieuwaga innych uczestników ruchu, tj. osób prowadzących samochód, innych rowerzystów, czy też pieszych. Wypadki wynikać mogą także z powodu poruszania się rowerem po nierównej lub dziurawej nawierzchni drogi. Ponadto do wypadku może dojść z powodu ataku psa.

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku na rowerze, pamiętaj, że możesz mieć prawo do odszkodowania. Oznacza to, że możesz uzyskać zwrot kosztów leczenia, naprawy roweru, a także zadośćuczynienia za doznany ból i cierpienie. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w sprawach wypadków rowerowych, tj. gdzie zgłosić wypadek rowerowy? co zrobić po wypadku na rowerze? ile odszkodowania można dostać za wypadek na rowerze?

Wypadek rowerzysty z udziałem samochodu

Najczęściej do wypadków rowerzystów dochodzi na skutek zderzenia się z samochodem. W tego rodzaju sytuacjach na miejsce zdarzenia powinna zostać wezwana policja. Ponadto w zależności od odniesionych ran także pogotowie ratunkowe. Wezwanie na miejsce wypadku policji usprawni dalsze postępowanie o tyle, iż ustalona zostanie tożsamość kierującego pojazdem, informacja o ubezpieczycielu, a także same okoliczności zdarzenia.

Jeżeli dojdzie do kolizji rowerzysty z samochodem, kierujący samochodem odpowiada za szkodę na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że kierujący samochodem odpowiadać będzie za wypadek bez względu na to, czy był winny wypadkowi. Warto podkreślić, że przy wypadku rowerzysty z samochodem odpowiedzialność za ewentualną szkodę ponosić będzie także ubezpieczyciel pojazdu.

Jak gromadzić dowody? Jak wykazać wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia?

W przypadku potrącenia rowerzysty przez samochód może się zdarzyć, że policja wyjaśniając okoliczności zdarzenia dojdzie do przekonania, iż należy wszcząć postępowanie karne przeciwko kierującemu pojazdem. Postępowanie karne nie zmierza jednak bezpośrednio do wyrównania strat poniesionych przez poszkodowanego.

Poszkodowany rowerzysta zdecydowany dochodzić odszkodowania powinien zadbać w pierwszej kolejności o udokumentowanie zakresu poniesionej szkody. Toteż jeżeli w wypadku ucierpiał rower ustalić należy koszty jego naprawy. Te jak wiadomo mogą być bardzo wysokie. Ponadto na wysokość odszkodowania składać się będą koszty zniszczonej odzieży oraz dodatkowego sprzętu, np. pokrowców, kasku, czy telefonu. Zwrotowi tytułem odszkodowania podlegać będą również koszty leczenia, rehabilitacji, medykamentów oraz innych środków użytych w celu powrotu poszkodowanego do zdrowia.

Niezmiernie istotne jest przy tym zachowanie dowodów wszelkich poniesionych kosztów. Oznacza to, iż jeżeli rower trafia do serwisu, a poszkodowany ponosi koszty, powinien on z tego zachować fakturę imienną. Ta może zostać wydana także na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Poza odszkodowaniem poszkodowany rowerzysta będzie mógł domagać się od kierowcy samochodu lub ubezpieczyciela także wypłaty zadośćuczynienia. Będzie to możliwe, jeżeli w wyniku zderzenia z samochodem rowerzysta odczuwał bólu oraz cierpienie. Wysokość ewentualnego zadośćuczynienia zależeć będzie od zakresu odniesionych ran.

Postępowanie polubowne

W celu dochodzenia ustalonego odszkodowania oraz zadośćuczynienia należy wezwać kierowcę pojazdu lub ubezpieczyciela do naprawienia szkody – wezwać ich do zapłaty określonej kwoty. Jeżeli tak wszczęte postępowanie ugodowe nie odniesie skutku, poszkodowanemu pozostaje skierować sprawę na drogę postępowania sądowego z pozwem o zapłatę z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek na rowerze.

Postępowanie sądowe

W toczącym się postępowaniu poszkodowany rowerzysta zobowiązany będzie do wykazania wysokości poniesionej szkody oraz wyjaśnienia jak wielki odczuwał ból oraz cierpienie. Sama zasada odpowiedzialności kierującego pojazdem w tym wypadku wydaje się być jasna o ile do wypadku nie doszło z wyłącznej winy rowerzysty.

Wyjaśnić należy, że na wysokość należnego poszkodowanemu rowerzyście odszkodowania wpływ będzie miała okoliczność jego przyczynienia się do wypadku. Co to właściwie oznacza? Jeżeli do wypadku doszło przez lekkomyślność rowerzysty, brak przestrzegania przepisów drogowych lub z innego zawinionego przez rowerzystę powodu, wtedy należna suma odszkodowania może zostać pomniejszona. Im wyższy będzie stopień przyczynienia się rowerzysty do wypadku, tym niższe zostanie ustalone odszkodowanie. Okoliczność przyczynienia się w tego rodzaju sprawach co do zasady wyjaśnia biegły sądowy z zakresu techniki samochodowej i ruchu drogowego.

Kancelaria Adwokacka Gaweł Adwokaci w Gliwicach świadczy kompleksowe usługi prawne na rzecz poszkodowanych rowerzystów w sprawach dotyczących wypadków rowerowych. Pomoc prawną świadczymy koncentrując się na uzyskaniu dla naszych Klientów jak najwyższego odszkodowania.

Wypadek rowerzysty z udziałem innego rowerzysty lub pieszego

Do wypadku rowerowego może dojść także z udziałem innego rowerzysty lub pieszego. W takim przypadku zmienia się zasada odpowiedzialności. Rowerzyści i piesi odpowiadać będą wobec siebie na zasadzie winy. Jeżeli doszło do wypadku, podobnie jak to miało miejsce w przypadku wypadku rowerzysty z samochodem, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję oraz ewentualnie karetkę pogotowia.

W przypadku kolizji rowerzystów lub rowerzysty z pieszym, o odpowiedzialności decydować będą okoliczności zdarzenia. Jeżeli do wypadku dojdzie przez nieuwagę, osoba winna wypadku będzie zobowiązana do naprawienia szkody.

Poza sprawą zasady odpowiedzialności, postępowanie w sprawie dochodzenia odszkodowania za wypadek rowerzystów lub rowerzysty z pieszym, nie różni się od postępowania opisanego wyżej. Tutaj również stosuje się zasady dotyczące gromadzenia dowodów, ustalania wysokości odszkodowania i przyczynienia się do wypadku.

Wypadek rowerzysty spowodowany atakiem psa

Wypadek rowerowy może zostać spowodowany również atakiem psa. Wiemy, że tego rodzaju zagrożenie występuje zwłaszcza w małych miejscowościach lub na wsiach. Psy wtedy często biegają blisko swojego domu jednakże bez smyczy, czy też żadnego nadzoru. Nie rzadko te bywają agresywne i podbiegają do rowerzystów.

Jeżeli na skutek takiego zachowania psa dojdzie do wypadku rowerzysty, postępowanie wygląda tak jak już wyżej zostało to opisane. Dochodząc odszkodowania będzie należało wykazać do kogo należało zwierzę, jakie były okoliczności zdarzenia, jak również do jakich szkód doszło na skutek ataku psa. Więcej na temat dochodzenia odszkodowania za pogryzienie przez psa pisaliśmy wcześniej na naszym blogu. Zapraszamy do lektury. Za wypadek rowerzysty spowodowany atakiem psa, co do zasady odpowiedzialność ponosić będzie jego właściciel.

Wypadek rowerzysty na dziurawej drodze

 Do wypadku rowerowego może dojść także na skutek najechania rowerem na dziurę w nawierzchni drogi. W efekcie nie trudno o utratę panowania nad rowerem i upadek, a w konsekwencji także o powstanie szkody. Postępowanie przy tego rodzaju zdarzeniach powinno być identyczne jak zostało to już opisane wyżej. Ważne jest jednak to, iż odpowiedzialność za szkodę wobec rowerzysty ponosić będzie gmina lub zarządca drogi. To bowiem na gminie spoczywa ciężar dbania o drogi.
Te obowiązki gmina może przenieść na inny podmiot. Jednakże wtedy gmina i tak jest zobowiązana do prowadzenia nadzoru oraz kontroli nad zarządcą drogi. Poszkodowany rowerzysta nie pozostaje więc bez prawa do domagania się należnego mu odszkodowania.

Dochodząc odszkodowania przed sądem od gminy za wypadek rowerowy na dziurawej drodze, będzie należało wykazać, że kierujący rowerem nie miał szans na spostrzeżenie zagrożenia w porę
i w rezultacie brak było po jego stronie możliwości podjęcia działań obronnych. W tym wypadku rozstrzygający sprawę sąd również będzie badał takie okoliczności jak przyczynienie się rowerzysty do powstania szkody.  

Prawnicy Gliwice świadczą pomoc na rzecz osób dotkniętych wypadkiem rowerowym. Osoby poszkodowane w ten sposób mogą domagać się zapłaty należnego im odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Pomoc adwokata może się okazać nieoceniona w toku procesu. W celu dowiedzenia się więcej o naszej działalności oraz o nas samych zapraszamy na Stronę Główną oraz do zakładki Zespół Kancelarii.