Porządkując dom po Świętach pojawia się wątpliwość co zrobić z żywą choinką, której nie można zasadzić. Wiele osób zastanawia się czy żywą choinkę można wyrzucić do kontenera na śmieci, czy grozi za to mandat lub do jakiego pojemnika na odpady można wrzucić świąteczne drzewko.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje konieczność segregacji śmieci. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazuje, że rada gminy uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który jest aktem prawa miejscowego, a więc powszechnie obowiązuje na terenie danej gminy. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości oraz wymagania dotyczące m.in. selektywnej zbiórki odpadów. Właściciele nieruchomości zobligowani są do przestrzegania postanowień tych regulaminów. Obowiązki te kierowane są zarówno do właścicieli domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, to obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.
W konsekwencji ważne jest, aby szczególnie zarządy lub administratorzy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych byli świadomi nałożonych na nich obowiązków, które wynikają z regulaminu utrzymania czystości w danej gminie, dlatego warto zapoznać się bezpośrednio z uchwałą rady gminy.
Gdzie wyrzucić choinkę?
W okresie poświątecznym powstaje pytanie co zrobić z żywą choinką? Gdzie ją wyrzucić? W rozumieniu ustawy o odpadach, żywa choinka powinna być traktowana, jako odpad biodegradowalny, zatem należy wyrzucić ją do pojemnika na bioodpady (brązowy pojemnik).
Co jeżeli właściciel nieruchomości lub zarządca budynku nie zapewnił pojemnika na bioodpady?
Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te w całości lub w części przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jeżeli jednak, na nieruchomości brak jest pojemnika na bioodpady, a choinka ze względu na swoje gabaryty nie mieści się do worka na bioodpady, wówczas drzewko najlepiej pozostawić w miejscu składowania odpadów (np. altana lub wiata śmietnikowa), skąd zostanie zabrana przez właściwe służby komunalne i potraktowana, jako odpad komunalny.
Co istotne, w przypadku domów jednorodzinnych, zgodnie z Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina może nie zapewniać odbierania bioodpadów stanowiących odpady komunalne, jeżeli właściciel nieruchomości złożył deklarację o kompostowaniu bioodpadów we własnym zakresie oraz korzysta ze zwolnienia w części z tzw. opłaty „śmieciowej”, przez co nie ma obowiązku posiadania pojemnika lub worka na te odpady.
Punkt Selektywnego Zbierania Opadów Komunalnych
Alternatywną możliwością jest samodzielne dostarczenie choinki do Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oddanie odpadów do PSZOK jest nieodpłatne, a obowiązkiem każdej gminy jest utworzenie co najmniej jednego punktu PSZOK, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą.
Właściciel nieruchomości może zatem wyrzucić drzewko w punkcie PSZOK, jeśli z pewnych względów niemożliwe lub utrudnione jest jego wyrzucenie do pojemnika na odpady znajdującego się na nieruchomości. Istnieje jednak wyjątek, bowiem gmina może nie zapewniać przyjmowania bioodpadów przez PSZOK, jeżeli w ramach uiszczanej przez właściciela opłaty „śmieciowej” w całości zapewnia się odbieranie bioodpadów z miejsc ich wytwarzania.
Ponadto warto zorientować się czy w naszej gminie nie są prowadzone akcje wywozu choinek świątecznych lub ich zbiórki w celu przekazania do dalszego wykorzystania, np. zasadzenia lub przetworzenia na pożywienie dla zwierząt albo opał.
Przy okazji należy wskazać, iż na można skorzystać z gminnej wyszukiwarki odpadów, która podpowie nam jak traktować nieoczywiste śmieci i do którego kontenera powinny zostać wrzucone. Przykład takiej wyszukiwarki znajduje się tutaj – LINK
Kary za nieprawidłowe postępowanie z odpadami
Istnieje zatem kilka możliwości co zrobić z żywą choinką, której nie można zapewnić dłuższego życia. Należy podkreślić, iż pozbywając się choinki nie można działać w pełni dowolnie. Obowiązujące przepisy zapewniają możliwości wyrzucenia choinki na śmietnik czy oddania do PSZOK, jednak podkreślić należy, że choinki nie można porzucić w dowolnym miejscu.
Zaśmiecanie lub zanieczyszczanie otoczenia stanowi wykroczenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest ono zagrożone karą grzywny nie niższej niż 500 złotych. Ponadto, sankcjonowane jest także usiłowanie wykroczenia oraz podżeganie do niego i samo pomocnictwo. Dla powstania odpowiedzialności sprawcy nie ma znaczenia skala zaśmiecania lub zanieczyszczania. Możliwe jest zatem ukaranie sprawcy, który w nieodpowiedni sposób porzucił choinkę zaśmiecając tym samym publicznie dostępne miejsca, np. las, park, zieleniec. Mandat może w tym zakresie nałożyć również straż miejska lub gminna.
Warto także wskazać, że choinki nie można samodzielnie palić, szczególnie w domowych piecach. Ustawa o odpadach zabrania palenia odpadów poza spalarnią śmieci pod rygorem kary aresztu albo grzywny. Również w tym zakresie do nałożenia mandatu uprawniona jest straż miejska lub gminna.
Kancelaria Gaweł Adwokaci || Adwokat Gliwice || Adwokat Joanna Beśka-Gaweł