Dział spadku i zniesienie współwłasności to proces, z którym często muszą się mierzyć spadkobiercy dziedziczący nieruchomość wraz z dalszymi spadkobiercami. Innymi słowy, kiedy kilka osób dziedziczy nieruchomość może pojawić się konieczność jej podzielenia między nowymi właścicielami (zniesienie współwłasności). Adwokaci Kancelarii prawnej w Gliwicach wyjaśniają na czym polega dział spadku i zniesienie współwłasności nieruchomości.
Nabycie spadku a dział spadku
Zanim opiszemy na czym polega zniesienie współwłasności oraz działu spadku, podkreślić musimy, że proces ten będziemy mogli rozpocząć dopiero kiedy przeprowadzone zostanie w całości postępowanie spadkowe, tj. kiedy doszło do stwierdzenia nabycia spadku przez sąd lub sporządzony został przed notariuszem akt poświadczenia dziedziczenia. Dlaczego jest to istotne? W pierwszej kolejności ustalić musimy kto i w jakiej części uprawniony jest do spadku. Na te pytania odpowiedzi przynosi postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. W praktyce oznacza to, iż z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub z aktu poświadczenia dziedziczenia dowiadujemy się kto jest nowym współwłaścicielem nieruchomości oraz w jakiej części to prawo zostało przez niego nabyte.
Jak przeprowadzić dział spadku?
Współwłaściciele nieruchomości mogą przeprowadzić dział spadku, a w konsekwencji znieść współwłasność w drodze umowy. Mówiąc o zniesieniu współwłasności nieruchomości podkreślić należy, że ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Jest to korzystna opcja dla współwłaścicieli nieruchomości, jeżeli są oni w stanie się porozumieć co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeżeli brak jest między stronami możliwości dogadania się, wtedy o sposobie działu spadku i zniesieniu współwłasności nieruchomości będzie decydować sąd.
Jak znieść współwłasność nieruchomości?
Obecnie wyróżnia się trzy sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości. Pierwszy polega na tzw. podziale fizycznym. Jeśli tylko technicznie oraz administracyjnie z jednej nieruchomości można wyodrębnić osobne lokale to zniesienie współwinności nieruchomości nastąpi właśnie w opisywany sposób. Wyodrębnione lokale przypadać będą spadkobiercom w zakresie przypadających im udziałów spadkowych.
Jeżeli brak jest możliwości podzielenia nieruchomości lub też brak jest perspektyw na pogodzenie interesów spadkobierców, wtedy pojawia się drugi sposób. Polega on na przyznaniu prawa własności nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli (nie musi być to spadkobierca) z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli. Może być to rozwiązanie szczególnie korzystne dla współwłaścicieli nieruchomości, którzy nie są zainteresowani posiadaniem nieruchomości.
Trzeci, ostatni sposób podziału nieruchomości bywa najmniej korzystny dla współwłaścicieli i opiera się na sprzedaży nieruchomości na wolnym rynku. Otrzymane ze sprzedaży pieniądze zostają następnie podzielone przez sąd na jej byłych współwłaścicieli zgodnie z przysługującymi udziałami w spadku.
Czy brać adwokata do sprawy o dział spadku i zniesienie współwłasności?
To postępowanie wymaga z jednej strony wiedzy na temat przepisów spadkowych, z drugiej zaś umiejętności posługiwania się przepisami kodeksu cywilnego w zakresie spraw działowych i współwłasności. Istotne jest również to, aby poszukiwać najbardziej korzystnego rozwiązania spornej sytuacji. W tym właśnie może pomóc Gaweł Adwokaci Kancelaria Adwokacka Gliwice. Zgromadzimy niezbędną dokumentację, wyjaśnimy cały proces oraz pomożemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie sprawy. Ponadto, kiedy interesy spadkobierców są sprzeczne i sporne, pomożemy w odnalezieniu porozumienia. Co również ważne, postępowania te bywają sformalizowane. Brak prawidłowego poprowadzenia postępowania już od samego początku może spowodować znaczne wydłużenie postępowania sądowego. Adwokat Gliwice wykorzystując swoją wiedzę przygotuje odpowiednie wnioski, w tym wnioski dowodowe oraz przeprowadzi przez cały proces.