Czym się różni zachowek od spadku, komu przysługuje zachowek w prawie spadkowym, ile wynosi zachowek od spadku i kiedy rodzeństwo nie ma prawa do zachowku?
Są to najczęstsze pytania jakie pojawiają się w sprawach spadkowych, w których występują zagadnienia prawne dotyczące zachowku. Zaczynając jednak od początku wyjaśnić należy, że zachowek stanowi roszczenie uprawnionej osoby o zapłatę udziału, jaki przysługiwałby jej przy dziedziczeniu ustawowym, w sytuacji, której spadkodawca sporządzając testament w całości pominął spadkodawcę ustawowego lub kiedy spadkodawca ten rozporządził całym swoim majątkiem w drodze darowizn lub zapisów pomijając w ten sposób spadkodawcę ustawowego.
Kiedy ustaliliśmy czym jest zachowek wskazać należy, że zgodnie z art. 991 § 1 KC przysługuje on dzieciom, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Tym osobom w zależności od okoliczności i sytuacji życiowej należy się połowa lub trzy czwarte udziału spadkowego.
Sama kwestia ustalenia przysługującej wysokości roszczenia ustalona została przez ustawodawcę w przepisach Kodeksu cywilnego. Jest to o tyle szczegółowa kwestia, że wymaga osobnego artykułu. W celu zapoznania się z zagadnieniem obliczania zachowku zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z kancelarią oraz obserwowania naszej biblioteczki.
W końcu wskazać należy, że jest wiele sytuacji, w których wygasać będzie roszczenie o zachowek. Do tych sytuacji zaliczymy upływ czasu, który doprowadzi do przedawnienia roszczenia, uprawnieni do zachowku otrzymali darowizny lub zapisy wyczerpujące ich procent udziału spadkowego, względnie w sytuacji, gdy uprawniony zrzekł się spadku, odrzucił spadek lub też, kiedy osoba ta została wydziedziczona przez spadkodawcę.
Tak też po krótce odpowiadając na tytułowe pytania wskazać należy, że:
- zachowek stanowi ekwiwalent spadku jaki przysługiwałby uprawnionemu z tytułu dziedziczenia ustawowego;
- zachowek w zależności od okoliczności wynosić będzie połowę lub trzy czwarte udziału spadkowego jaki przysługiwałby uprawnionemu z tytułu dziedziczenia ustawowego;
- zachowek przysługuje dzieciom, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy;
- jest wiele sytuacji, w których uprawnionemu do zachowku ostatecznie roszczenie to nie będzie przysługiwać. Zanim jednak stwierdzimy, że zachowek się należy konieczna będzie szczegółowa analiza przedstawionego przypadku.
Kancelaria Adwokacka Gaweł Adwokaci z siedzibą w Gliwicach świadczy kompleksowe usługi prawne w sprawach dotyczących prawa spadkowego. Więcej o nas można dowiedzieć się ze Strony głównej, natomiast na temat prawa spadkowego oraz naszych usług z zakładki Prawo spadkowe.